International Police Association (IPA) - sekce České republiky
IPA česká sekce vznikla na ustavujícím kongresu v Kozí dne 21.3.1992. Je registrována u MV ČR pod IČO: 18235395.
Dne 6.11.1992 došlo k mezinárodnímu uznání české sekce IPA v Rio de Janeiru.
IPA je:
- nezisková organizace
- největší mezinárodní sdružení policejních úředníků s počtem přes 400 000 členů v Národních sekcích 63 zemí světa
- nestátní organizace (NGO) s poradním statutem v hospodářské a sociální radě OSN a Radě Evropy
- doposud jedinou mezinárodní organizací policejních pracovníků bez rozdílu hodnosti, funkce, jazyka, rasy, náboženství a světového názoru
- politicky i odborně nezávislá neváže se na žádnou jinou skupinu nebo instituci
- otevřená pro policii každého státu, který umožní mezinárodní kontakty a výměnou zkušeností mezi policejními příslušníky
- registrované sdružení u MV ČR je právnickou osobou, která se dělí na územní organizace
IPA chce:
- podporovat přátelské vztahy a vzájemnou pomoc mezi policejními úředníky v naší zemi a zahraničí
- napomáhat a podporovat výměnu zkušeností v policejní oblasti a přispět tak k ulehčení mezinárodní policejní spolupráce
- svoji spolupráci s veřejností ovlivňovat obraz a představy o policii a tak pozitivně působit na vztahy mezi občany a policií
- studijními cestami a setkáními rozšiřovat znalosti svých členů a pochopení pro problémy druhých
- v rámci svých možností být činná a pomáhat v sociální oblasti
- napomáhat vzájemné toleranci a přispívat k porozumění mezi národy a udržení míru
IPA nabízí:
- formou seminářů široký vzdělávací program, realizovaný v informačním a vzdělávacím centru na zámku Gimborn
- regionální, národní a mezinárodní vzdělávací setkání na všech pěti kontinentech
- stipendia v cizině pro doplnění dalšího odborného vzdělání
- policejní studium a vzdělávací cesty do dalekých zemí . každoroční mezinárodní setkání mládeže (vždy v jiné části světa) pro mladé členy organizace IPA a pro syny a dcery členů IPA
- týdny přátelství, sportovní soutěže a jubilea se sociálním a kulturním pozadím, k podpoře mezinárodních setkání mezi členy
- mezinárodní programy výměny mládeže, jedinečná příležitost pro nové zkušenosti v oblasti vzdělávání a kultury
- cenově výhodné rekreační pobyty v hotelích IPA doma i v zahraničí
- mnohostranné informace v místních nebo regionálních sděleních a časopisech IPA
- možnosti poznávání policejních zařízení doma i v zahraničí a výměnu zkušeností s kolegy bez rozdílu národnosti, hodnosti a služebního zařazení
INTERNATIONAL POLICE ASSOCIATION – sekce České republiky
JEDNACÍ ŘÁD
§ 1
ROZSAH PLATNOSTI
Jednací řád platí pro oblast činnosti IPA sekce ČR, registrovaného spolku.
§ 2
JEDNACÍ ČINNOST
1. Odpovědnost za jednací činnost přísluší úřadujícímu republikovému předsednictvu, vedoucímu jednání. Je vázána na usnesení celonárodního kongresu nebo úřadujícího republikového předsednictva.
2. O nutnosti najímat úřední prostory, zaměstnávat kancelářské síly a zadávat práce případným úředníkům rozhoduje úřadující republikové předsednictvo v rámci vlastního rozpočtu.
3. Vybavení pracoven (jednacích místností) inventářem a technickým zařízením je evidováno v kartotéce zásob. O výběru a pořizování nového rozhoduje úřadující republikové předsednictvo potřebným usnesením.
4. Všechny požadované smlouvy v souvislosti s výkonem jednací činnosti jsou závislé v době své platnosti na jednání /řadujícího republikového předsednictva.
§ 3
ZASTUPOVÁNÍ
1. Viceprezident je zástupcem prezidenta.
2. Jsou-li prezident a viceprezident nepřítomni, vede jednání IPA sekce ČR druhý viceprezident.
3. Při soudním i mimosoudním zastupování musí být předložen souhlas viceprezidenta.
4. Je-li pokladník více jak dva měsíce zaneprázdněn a nemůže plnit své úkoly, přejímá druhý pokladník celou jeho agendu činnosti. Přejímka musí být zanesena písemně do pokladní knihy.
§ 4
ZASEDÁNÍ
1. Pro zasedání úřadujícího republikového předsednictva platí stanovy (pokud v článku 7, odst. 9 a článku 11 Stanov není uvedeno jinak), Jednací řád a Shromažďovací řád.
2. Schůze předsednictva se svolává nejméně čtyři týdny předem, a to osobně nebo písem- ně s udáním programu. V naléhavých případech je postupováno podle článku 7 Stanov.
4. Při zasedání úřadujícího republikového předsednictva může být dosaženo platného usnesení, jsou-li přítomni minimálně čtyři členové. Při usnášení o rozpočtových záležitostech je nutná přítomnost pokladníka.
§ 5
PODPISOVÉ PRÁVO
1. Korespondence zásadního významu je předkládána prezidentovi, jenž má právo vyhra- dit si písemnosti, které podepíše.
2. Ve vnitřním písemném styku mají všichni jednající členové předsednictva podpisové právo.
3. Doklady ve finančních záležitostech podepisuje pokladník.
4. Při podepisování je třeba zaznamenat jméno a funkci podepisujícího.
5. Lhůta pro uložení spisů při písemném styku činí (podle usnesení jednajícího) 3 roky. Významné písemnosti pro kroniku IPA se nevytřiďují.
6. Písemnosti, jejichž zveřejnění by mohlo spolku škodit, jsou opatřeny poznámkou “NEZVEŘEJŇOVAT”. Jednostupňové jednání se řídí podle článku 18 Mezinárodního jednacího řádu.
§ 6
VEDENÍ ROZPOČTU
1. Pro vedení rozpočtu IPA sekce ČR, r.s., platí obecné zásady o rozpočtech.
2. Peníze na hotovosti u pokladníka nesmějí překročit částku 10 000,- Kč.
3. Majetek IPA sekce ČR, r.s., je uložen v bance.
4. Pokladník, ve spojení s některým dalším členem úřadujícího předsednictva, který má podpisový vzor, je oprávněn pro styk s bankou.
5. Odlišně od § 5 odst. 5 platí, že pokladní doklady se ukládají na dobu pěti let.
§ 7
VÝDAJE
1. Úřadující republikové předsednictvo je při jednáních oprávněno usnášet se o rozpočtech až do částky 10 000,- Kč, aniž by tím byly zakládány periodické platební závazky.
2. Výdaje, které překročí stanovenou hranici vyžadují souhlas úřadujícího republikového předsednictva, což musí být vždy provedeno písemně.
§ 8
CESTOVNÍ VÝDAJE
1. Pro proplacení cestovních výdajů se používá platného zákona či vyhlášky o náhradě cestovních výdajů. Denní výdaje a účet za nocování jsou proplaceny podle stejných obecných kritérií.
2. Cestovní výdaje, které vzniknou členům IPA sekce ČR, r.s., při spoluúčasti v mezinárodním výboru (gremiu), jsou proplaceny podle níže uvedených pravidel se souhlasem úřadujícího republikového předsednictva a zúčtovány z běžných peněz.
3. O nutnosti cesty rozhoduje úřadující republikové předsednictvo. V naléhavých přípa-dech stačí souhlas pokladníka a jednoho člena úřadujícího republikového předsednictva k tomu oprávněného.
4. Tiskopisy pro vyplacení cestovného podepisují vždy dva členové, kterých se cestovné netýká.
§ 9
SOCIÁLNÍ FONDY
1. IPA sekce ČR, r.s., zřizuje podle článku 17 Stanov sociální fond, který je veden na zvláštním kontě v bance.
2. Na uvedený fond může být převeden následující zisk :
- dary věnované fondu
- přebytky z dobročinných sociálních akcí
3. Pomoc smí být poskytnuta pouze policejním zaměstnancům, a to z vnitrozemí i ze zahraničí. Důvodem může být nezaviněná a nezvratná tíseň dotyčného nebo jeho člena domácnosti, příp. jeho blízkého s ním žijícího.
4. O druhu a výši poskytnuté pomoci rozhoduje jednání úřadujícího republikového předsednictva. K částce, která převyšuje 10 000,- Kč je v ojedinělých případech nutný souhlas úřadujícího republikového předsednictva.
5. Ke sbírkám a darům mohou být členové IPA sekce ČR, r.s., vyzýváni jen v rámci da- ného regionu.
§ 10
VZDĚLÁVÁNÍ
1. IPA sekce ČR, r.s. může k plnění a uskutečňování úkolů popsaných v článku 3, odst. 1,2 Stanov nabídnout ostatním sekcím a územním skupinám své vzdělávací zařízení.
2. Pro studijní a vzdělávací cesty udržuje IPA sekce ČR referát. Plánované cesty musí sloužit návštěvám vztahujícím se k zaměstnání, jakož i ke vzniku nových a upevňování stávajících kontaktů IPA. Program musí být po vypsání schválen úřadujícím republikovým předsednictvem, které rozhoduje o jeho realizaci. V některých ojedinělých případech nejsou studijní cesty podporovány.
3. Podporována mohou být i jiná vzdělávací zařízení, jejichž uskutečňování slouží k plně-ní společného úkolu. Jsou-li územní skupiny pořadateli, je úřadujícímu republikovému předsednictvu předložen návrh k rozhodnutí minimálně šest měsíců předem. V návrhu je udáno téma, cíl, rozsah a obsah, jakož i navrhované výdaje.
4. Přebytky ze vzdělávacího fondu mohou být převedeny, pokud s tím úřadující republiko-vé předsednictvo souhlasí, na vytvoření vzdělávacího centra IPA sekce ČR r.s. tak, jak je tomu i jinde.
§ 11
STIPENDIA
1. Ke splnění požadavku dalšího vzdělávání v policejním povolání, mimo rámec služební, poskytuje IPA sekce ČR r.s. svým členům stipendium pro studijní pobyt v cizině. Zrovna tak může být stipendium poskytnuto i zahraničnímu členovi IPA pro pobyt v ČR. IPA sekce ČR r.s. poskytuje uvedené prostředky ze svého rozpočtu. Na stipendium mají nárok všichni policisté v aktivní službě, když splní stanovené podmínky.
2. Uchazeči o stipendium musí podat písemnou žádost úřadujícímu republikovému předsednictvu. K návrhu je připojen program hostitelské sekce, popřípadě zahraničního hostitele. Zahraniční uchazeči musí písemně zdůvodnit svůj uvažovaný pobyt v ČR.
3. Návrhy na stipendium musí být předloženy úřadujícímu republikovému předsednictvušest měsíců před plánovaným studijním pobytem.
4. O udělení stipendií rozhoduje úřadující republikové předsednictvo.
5. Stipendista podává písemně zprávu o svých poznatcích, zejména v ní musí být uvedeny pracovní metody policie hostitelské země, zvláštní služební a sociální problémy apod. Stipendista dává souhlas ke zveřejnění své zprávy v časopise IPA sekce ČR r.s., nebo v jiném policejním tisku. V rámci svého studijního pobytu se stipendista zvlášť informuje o :
- organizaci, členění a vzdělávání policie hostitelské země
- vztazích policie a občanů, o opatřeních policie působících na veřejnost
- o spolupráci s ostatními službami a úřady.
§ 12
SDĚLENÍ ÚŘADUJÍCÍHO REPUBLIKOVÉHO PŘEDSEDNICTVA
1. Územní skupiny mohou navazovat kontakty jen se souhlasem úřadujícího republikové-ho předsednictva anebo v jeho spojení s :
- mezinárodními institucemi (Evropskou Radou – Radou Evropy)
- republikovou vládou
- mezinárodním předsednictvem
- národními sekcemi
2. Územní skupina nesmí bez svolení úřadujícího republikového předsednictva přistoupit ke spojení s mezinárodními institucemi, zemskými úřady či národní sekcí. Totéž platí pro vyhledávání a přijímání patronátů, udílení členských cen, pozdravů, podpor a pozvání.
3. Všechno členstvo IPA sekce ČR r.s. je vázáno podáním zprávy úřadujícímu republikovému předsednictvu o důležitých informacích pro mezinárodní předsednictvo IPA.
4. Ze všech časopisů, oběžníků, hlášení a jiných členských informací je třeba předat jeden exemplář úřadujícímu republikovému předsednictvu.
§ 13
ZAHRANIČNÍ CESTY
1. Úřadující republikové předsednictvo požaduje hlášení o uskutečnění zahraniční skupinové cesty.
2. Územní skupiny sdělují úřadujícímu republikovému předsednictvu nejméně šest měsíců před cestou :
- termín cesty
- pořadatele
- vedoucího cesty s plnou adresou
- druh a počet účastníků
- směr cesty
- zvláštnosti (uniformy,informovaná místa v zahraničí,úřady a vládní kontakty).
3. Některá sdělení nejsou nutná, když zahraniční cesta :
- v Evropě má méně než 50 účastníků
- jinak méně než 10 účastníků
anebo když s tím zahraniční zástupce souhlasí nebo na dojednané podmínky přistoupí.
§ 14
POSTUP JEDNÁNÍ
1. Pro členstvo vyplývá použití ustanovení článku 11 Stanov IPA sekce ČR r.s.
2. Jako návrh na přijetí se používá jednotný formulář, který po vyplnění požívá ochrany a smí být užit jen ve spojení s přijímacím řízením.
3. Podklady k přijetí jsou zpracovány předsednictvem územní skupiny se zaznamenáním přijetí členských poplatků a jejich předání úřadujícímu republikovému předsednictvu (v adekvátní výši). Jeden průpis zůstává územní skupině.
4. Průkazy člena jsou vystaveny úřadujícím republikovým předsednictvem. Jiný další postup není přípustný. Při zaslání členského průkazu příslušné územní skupině zůstává originál přihlášky u úřadujícího republikového předsednictva. Druhý opis je doručen referentovi, který má na starosti členskou základnu v územní skupině.
5. Zamítnutí přijetí a jednání o vyloučení je vedeno u uvedeného referenta v uzavřených spisech. Je-li členství neplatné, požaduje se bezodkladně zpět členský průkaz a odznak.
§ 15
VYLOUČENÍ
1. Vylučovanému je dáno písemně na vědomí jeho vyloučení úřadujícím republikovým předsednictvem podle článku 14 Stanov IPA sekce ČR r.s.. Podle těchto ustanovení je zavedeno vylučovací řízení, přičemž je i sděleno jméno vyšetřujícího a jsou informováni zúčastnění členové.
2. Jedná-li se o funkcionáře, je vyloučen z funkce příslušného úřadu. Až do doby nabytí právní moci rozhodnutí o vyloučení, přejímá jeho funkci zástupce (viz pravidla zastupování ).
3. Vyšetřovateli jsou k dispozici všechny podklady, které mají význam k objasnění věci. Všichni členové ho v průběhu vyšetřování podporují. Vyšetřovanému je dána možnost se vyjádřit.
4. Rozhodnutí úřadujícího republikového předsednictva se na základě závěrečné zprávy zdůvodňuje písemně. Námitka proti rozhodnutí úřadujícího republikového předsednictva má odročující účinek. Rozhodnutí o námitce je nutno písemně zdůvodnit.
5. Jednání o vyloučení se musí bezodkladně provést. Doručení o nařízení a rozhodnutí je zajištěno jednotným způsobem.
§ 16
CENY PŘÁTELSTVÍ
1. Ceny věnované IPA sekcí ČR r.s. jsou symbolické předměty a listiny.
2. Úřadující republikové předsednictvo uděluje každoročně ceny :
- zasloužilý člen
- cenu za vynikající práci územní skupině
- osobám nebo organizacím, které nejsou členy a zasloužily se o IPA a v tomto smyslu působily.
3. Návrhy na odměny jsou zdůvodněny písemně. Ve zdůvodnění jsou uvedeny zásluhy ze stanov citovaného zasedání IPA.
4. Propůjčení ocenění z podnětu jednotlivce nebo skupiny může být opakováno při více podnětech po pěti letech.
5. Ocenění se odvolává, když během jednoho roku nejsou žádné dostačující důvody k propůjčení.
§ 17
ČESTNÉ ODZNAKY
1. Čestné odznaky IPA sekce ČR r.s. mají na bílo-červeno-modrém štítku emblém IPA. Odznak je odevzdáván členům s průvodní listinou. Čestný odznak IPA je zákonem chráněn a smí být nošen jen tím, kdo má k tomu oprávnění.
2. Stříbrný odznak je propůjčován členům, kteří mají :
- 25 let nepřetržitého řádného nebo mimořádného členství v IPA, nebo
- nejméně 3 ukončená volební období, či 9 let činnosti v předsednictvu územní skupiny nebo úřadujícího republikového předsednictva, nebo
- kteří mají dlouhodobé zásluhy o rozvoj IPA.
3. Zlatý odznak je udělován členům, kteří :
- splňují dvě podmínky uvedené v odst. 2, § 17 Jednacího řádu, nebo
- mají 50 let nepřetržitého řádného či mimořádného členství, nebo
- mají nejméně 6 ukončených volebních období či 18 let činnosti v předsednictvu územní skupiny nebo úřadujícího republikového předsednictva.
Obnovení propůjčení je podle odst. 2, § 17 jednacího řádu možné nejdříve po uplynutí 15 let.
4. Propůjčení čestného odznaku podle odst. 2, písm. a) Jednacího řádu je podmíněno uplynutím stanovené doby, uděluje se na příkaz úřadujícího republikového předsednictva. Listiny a čestné odznaky jsou zasílány ve 4 čtvrtletí předchozího roku. Územní skupiny žádají o propůjčení čestných listin od současného úřadujícího republikového předsednictva. Termín propůjčení musí být sdělen i redakci časopisu IPA nebo resortnímu tisku šest týdnů před zamýšleným termínem publikování.
5. Propůjčení podle odst. 2, písm. b) a c) Jednacího řádu, jakož i odst. 3 vyplývá z příkazu úřadujícího republikového předsednictva na návrh územní skupiny v tom roce, ve kterém jsou splněny podmínky. K tomu jsou využívány i vlastní návrhy. V návrhu jsou uvedeny – rok vstupu, popř. data výkonu funkce v předsednictvu. Návrhy podle odst. 2, písm. c) mucí být podrobně zdůvodněny. O propůjčení rozhoduje úřadující republikové předsednictvo. Návrhy musí být úřadujícímu republikovému předsednictvu předloženy nejméně šest týdnů před zamýšleným termínem propůjčení.
§ 18
POUŽÍVÁNÍ EMBLÉMU IPA
1. Podle určení dle článku 2, odst. 2 Stanov IPA sekce ČR r.s. jsou členové IPA vázáni používat zákonem chráněné emblémy (viz vybrané vzory s ochrannou značkou, které podléhají schválení).
2. Pokud se jedná o tiskopisy, ruční nebo strojové práce, upomínkové a ozdobné předmě-ty, je poukázáno na zákonnou ochranu.
3. Schválené emblémy se mohou používat jen samostatně ve svém povoleném provedení. Spojení s jinými znaky, zrovna tak jako změny, nejsou přípustné.
4. Vyjde-li najevo zneužití, je člen nebo členstvo povinno věc řešit. O provedení nutných právnických kroků rozhodne republikové úřadující předsednictvo.
International Police Association (IPA)
International Police Association (dále IPA) je nezávislé sdružení příslušníků policejních služeb bez rozdílu postavení, hodnosti, pohlaví, rasy, barvy pleti, řeči a náboženství, stejně tak jako je-li v aktivní službě nebo v důchodu.
Svou činností se IPA snaží naplňovat ty své cíle, které byly zmíněny výše. Její faktickou činnost nelze žádným vyčerpávajícím způsobem obsáhnout. Záleží totiž individuálně na každé národní sekci, jakou reálnou činnost a aktivity bude pro naplnění cílů IPA vyvíjet. Dalo by se tedy jednoduše říci, že IPA pořádá nejen pro své členy jakékoliv vzdělávací, sportovní, kulturní či společenské aktivity, které mohou napomoci k realizací stanovených cílů. Např. ve svém školícím a vzdělávacím středisku na zámku Gimborn v Německu realizuje široký vzdělávací program formou seminářů.
Pořádá regionální, národní a mezinárodní vzdělávací setkání svých členů na všech pěti kontinentech. Poskytuje stipendia svým členům pro doplnění dalšího odborného vzdělávání a vzdělávacích cest. Pořádá týdny přátelství, sportovní soutěže a jubilea s kulturním a sociálním pozadím. Jedinečnou příležitost k získání nových zkušeností jsou mezinárodní programy výměny mládeže, poznávání policejních zařízení doma i v zahraničí, výměnu zkušeností s profesními kolegy.Jak bylo již uvedeno výše, činnost IPA na rozdíl od Interpolu a Europolu není zaměřena na mezinárodní policejní spolupráci, která by souvisela s plněním úkolů a povinností upravených a stanovených pro činnost jednotlivých policejních sborů členských států právními či jinými předpisy. Přesto je její postavení a význam na poli mezinárodní spolupráce vskutku nepostradatelné.
IPA územní skupina č.110 České Budějovice vznikla na ustavujícím kongresu v Chebu dne 2.6.1993. Je registrována u MV ČR pod IČO: 6908486
Datum vzniku: | 2.6.1993 |
Obchodní firma: | INTERNATIONAL POLICE ASSOCIATION - územní skupina IPA č. 110 |
Sídlo: | České Budějovice, Pražská tř. 23, PSČ 37004 |
Identifikační číslo: | 69084866 |
Právní forma: | Organizační jednotka sdružení |
Klasifikace ekonomických činností - CZ-NACE: | Činnosti profesních organizací Činnosti ostatních organizací sdružujících osoby za účelem prosazování společných zájmů j. n. |
Institucionální sektor: | Neziskové instituce sloužící domácnostem |
Počet zaměstnanců: | Neuvedeno |
Historie IPA
Mezinárodní policejní asociace, anglicky International Police Association (IPA), je největší světová organizace sdružující policisty jako jednotlivce.
Mezinárodní policejní asociace - IPA byla založena 1.1.1950 britským policejním úředníkem Arturem Troopem, který chtěl najít způsob pro přátelství a mezinárodní spolupráci mezi policejní úředníky v činné službě či ve výslužbě. Jeho snem bylo založit asociaci, která by rozvíjela sociální, kulturní a profesionální vztahy mezi svými členy bez rozdílu hodnosti, funkce, jazyka, náboženství, světového vyznáni či rasy. Asociaci, která by byla politicky i odborně nezávislá a nevázala se na žádnou jinou skupinu či instituci. Jménem IPA nesměla a nesmí být činěna žádná prohlášení k politickým, náboženským nebo rasovým otázkám, aby tak mohla být zachována její deklarovaná nezávislost.
Zcela výstižně je heslem celé asociace "SERVO PER AMIKECO", což v překladu znamená "služba přátelstvím". Právě toto heslo je impulsem celé její činnosti.
IPA má postavení nevládní organizace, která má od 5.6.1967 poradní statut u Ekonomické a sociální rady OSN a od 25.7.1977 je zapsána u Rady Evropy s poradním statutem na listině nestátních mezinárodních organizací.
IPA tak v současné době představuje největší mezinárodní sdružení policejních úředníků, která má za cíl:
- podporovat vzájemné vztahy a vzájemnou pomoc mezi policejními úředníky
- napomáhat a podporovat výměnu zkušeností v policejní oblasti a přispět tak k ulehčení mezinárodní policejní spolupráce spoluprácí s veřejností ovlivňovat obraz a představy o policii a tak pozitivně působit na vztahy mezi občany a policií
- studijními cestami a setkáními rozšiřovat znalosti svých členů a jejich pochopení pro problémy druhýchv rámci svých možností být činná a pomáhat v sociální oblasti
- napomáhat k vzájemné toleranci a přispívat k porozumění mezi národy a udržení míru
- posilovat úctu před zákonem a dodržování veřejného pořádku
V současné době je členem IPA 62 zemí s počtem 280.000 registrovaných členů. Členem IPA je např. Německo, Velká Británie, San Marino, Malta, Seychelles, Mauritius, Nový Zéland, Zimbabwe, Nigerie, Argentina, Peru či USA.
Česká republika a IPA
Česká národní sekce IPA vznikla na ustavujícím kongresu v Chebu - Kozlech dne 21.3.1992 za přítomnosti prvních devatenáctí zástupců. Má postavení právnické osoby a je tudíž řádně registrována Ministerstvem vnitra. Mezinárodního uznání se naší národní sekci dostalo na kongresu MVR dne 6.11.1992 v brazilském Rio de Janeiru.
V současné době má IPA v České republice cca 2.400 registrovaných členů. Národní sekce se z důvodu efektivnějšího plnění cílů IPA v souladu se stanovami dále člení na územní skupiny v rámci celé republiky. Územní skupiny IPA působí např. v Brně, Olomouci, Znojmě, Ostravě, Zlíně, Českých Budějovicích, Praze, Chomutově či Ústí nad Labem.
Město České Budějovice
(odkaz na památky města zde)
Neznám druhého města v Čechách, které by tak překvapovalo jako Budějovice České; pěkná je starobylá Plzeň, zajímavé jsou pestré Prachatice, zvláštní je průmyslový Liberec, ale Budějovice jsou zcela svými, zcela originálními vzdor vší smíšenině historické a moderní, nemám pro ně zkrátka jiného jména, než že jsou Florencií mezi venkovskými českými městy. Ne pro půvab vůkolí, ne pro památky všeho umění, ale pro jistou nepopiratelnou líbeznost svou. Války se Budějovic skoro nikdy netýkají a město je rozvinuto jako květ v zátiší.
Jan Neruda
Daleko viditelná Černá věž, pastýřka staré metropole na soutoku Malše a Vltavy, střeží kamenná stáda svých pozdně gotických, renesančních a barokních domů pod vysokým nebem jižních Čech na vyhaslém ohništi kdysi slavné tvrze politické a hospodářské expanze Přemysla Otakara II.. Ze všech stran se sbíhají cesty, ústící do hlavní středověké tepny, jejímž rušným řečištěm tekl hospodářský život z Čech k Dunaji a dále k moři ...
Miroslav Haller
České Budějovice byly založeny roku 1265 českým králem Přemyslem Otakarem II. na soutoku dvou řek - Vltavy a Malše.
Historický střed Českých Budějovic je Městskou památkovou rezervací. Dosud se zachoval soubor městského opevnění s několika hradebními věžemi a baštami (Železná panna, Otakarka, Rabenštejnská věž). Uprostřed MPR je čtvercové náměstí 130x130 metrů a uprostřed něj barokní Samsonova kašna. Dominantou náměstí je vedle kašny barokní radnice se zvonkohrou. Na náměstí jsou historické domy s loubím.
Vedle severovýchodního roku náměstí je chrám sv. Mikuláše, Černá věž (72 m). Téměř nejstarší stavbou v metropoli je Kostel Obětování panny Marie na Piaristickém náměstí, vedle ní dominikánský klášter též ze století 13..
Známá je i renesanční restaurace v Krajinské třídě - Masné krámy s empírovým štítem. Mezi další historické budovy patří biskupská rezidence, empírové Jihočeské divadlo, novorenesanční Jihočeské muzeum. Nejvýznamnější technickou památkou je asi strážní domek - pozůstatek nejstaršího nádraží na evropském kontinentě z dob koňky (Mánesova ulice), zájezdní hostinec U Zelené ratolesti a další budovy po koněspřežce.
České Budějovice jsou přirozeným hospodářským, finančním a kulturním centrem jižních Čech, jsou statutárním, krajským a okresním městem. V minulosti byly krajským městem Jihočeského kraje a předtím kraje Českobudějovické a Budějovického. Od roku 2000 jsou opět sídlem Budějovického kraje.
Ve městě sídlí řada úřadu, institucí, společností, firem, průmyslových závodů, bank, pojišťoven, divadel, kin, kulturních a výstavních zařízení, obchodů. Budějovice jsou také důležitým železničním a silniční uzlem. Železnice Praha – Linec – Benátky, Plzeň – Vídeň ad.. Městem prochází trasa silnice I/3 E55 ve směru Kodaň – Berlín – Praha – Linec – Solnohradsko – přes Alpy do Benátek – dále až do Řecka, silnice E49 Plzeň – Vídeň, silnice E551 napojující České Budějovice na D 1 směr Brno, Slovensko.
České Budějovice jsou také významným centrem školství, sídlí zde desítky základních a středních škol, dále vyšší odborné školy a Jihočeská univerzita s fakultami pedagogickou, zemědělskou, biologickou, zemědělskou, teologickou, zdravotně sociální. Ve městě sídlí také Akademie věd.
Další výhodou Českých Budějovic je i jejich poloha a zejména umístění v pěkné krajině romantických jižních Čech. V okolí můžete obdivovat spoustu rybníku, které můžete lze ke koupání i k procházkám kolem nich, ale za návštěvu stojí i blízké pamětihodnosti – zejména zámek Hluboká.
I v samotné metropoli najdete zajímavé přírodní celky - lesopark Stromovka a Přírodní rezervace Vrbenské rybníky.
Od roku 1989 zažívají České Budějovice nový hospodářský rozvoj. Díky příznivé geografické poloze, nově otevřeným hranicím, velkému množství historických památek a značnému kulturnímu bohatství přitahují návštěvníky z celého světa.
České Budějovice jsou městem plným historie a pozoruhodných památek i městem žijícím současností. Jsou městem poutníků, turistů a milovníků umění i dobrých jídel (nezapomeňte na světoznámé českobudějovické pivo – zejména Budvar, ale i Samson). České Budějovice mají pěkné lesoparkové výstaviště (nejznámějším veletrhem je Země živitelka a Hobby).
1. Úvodem
Budějovice byly založeny roku 1265 českým králem Přemyslem Otakarem II. na soutoku dvou řek - Vltavy a Malše. Historický střed Českých Budějovic je Městskou památkovou rezervací. Dosud se zachoval soubor městského opevnění s několika hradebními věžemi a baštami (Železná panna, Otakarka, Rabnštejnská věž). Uprostřed MPR je čtvercové náměstí 100x100 metrů a uprostřed něj barokní Samsonova kašna. Dominantou náměstí je vedle kašny barokní radnice.
Na náměstí jsou historické domy s loubím, rozložitou barokní radnicí se zvonkohrou. Vedle severovýchodního roku náměstí je chrám sv. Mikuláše, Černá věž (72 m). Téměř nejstarší stavbou v metropoli je Kostel Nanebevzetí pany Marie na Piaristickém náměstí, vedle ní dominikánský klášter též ze století 13.. Známá je i renesanční restaurace v Krajinské třídě - Masné krámy empírovým štítem. Mezi další historické budovy patří biskupská rezidence, empírové Jihočeské divadlo, novorenesanční Jihočeské muzeum. Nejvýznamnější technickou památkou je asi strážní domek - pozůstatek nejstaršího nádraží na evropském kontinentě z dob koňky (Mánesova ulice), zájezdní hostinec U Zelené ratolesti a další budovy po koněspřežce.
2. Historická budova radnice
Radnice je původně renesanční z 50. let 16. století, ale v letech 1727 – 30 byla barokně přestavěna podle návrhu Antonína E. Martinelliho. Dvoupatrová budova radnice má tři věže a je ozdobena sochami od Josefa Dietricha. Na atice jsou umístěny alegorické sochy občanských ctností - Spravedlnost, Statečnost, Moudrost a Opatrnost - od sochaře Dietricha. V obřadní síni můžeme spatřit fresku Šalamounova soudu zhotovenou Janem Adamem Schöpfem v roce 1730. Na radnici se nachází zvonkohra, pamětní deska T. G. Masaryka a kovová míra „vídeňský loket“. Uvnitř je také známý gobelín oslavující město na soutoku Vltavy a Malše – pochází od C. Boudy.
3. Černá věž
Symbolem města Českých Budějovic je goticko-renesanční Černá věž, která dominuje celé sedmdesátce českobudějovických věží, vížek a věžiček. Černá věž je v Čechách ojedinělým příkladem renesanční městské zvonice o výšce 72,29 metrů s devíti nestejně vysokými patry. Ve zvonovém patře byly umístěny zvony Bumerin (hmotnost 3.429 kg), Oktáva, Marie a v roce 1995 přibyl nový Budvar (hmotnost 1.100 kg). Černá věž byla definitivně dostavěna roku 1577, kdy byl vložen do věžní makovice pamětní spis o stavbě věže. Stavbu postupně za sebou vedli tři stavitelé, všichni italského původu.
Při dokončení stavby v r. 1577 bylo do její kopule uloženo pouzdro se zakládací listinou a dobovými dokumenty; k nim byly při všech pozdějších opravách přidávány další.
Z ochozu Černé věže se Vám naskytne krásný pohled na celé město a zejména na střed města s památkovou rezervací. Dále odsud uvidíte zámek Hluboká nad Vltavou a kraj okolo Týna nad Vltavou (na severu). Když se podíváte na jih, a nebude mlha, spatříte kraj v okolí Doudleb, Novohradské hory, vrchol Kletě nad Českým Krumlovem (s rozhlednou a lanovkou) i větší část Šumavy.
v Stavitelé: Hans Spatz, Lorenz, Vincent Fugeral
v Základní kámen položen: 20. června 1549
v Stavba dokončena: 30. května 1577
v Výška věže: 72,29 metru
v Počet schodů: 225
v Odchýlení věže od vertikální osy: 36 cm
v Síla zdiva v základech: 310 cm
Síla zdiva u hodin: 196 cm
Zvony: Budvar odlit r. 1995, hmotnost 1100 kg; Bummerin odlit r. 1723, průměr 182 cm, hmotnost 3429 kg; Marta průměr 145 cm, hmotnost 1742 kg; Umíráček odlit r. 1705, průměr 45 cm; Stříbrný zvon (v báni) odlit r. 1630, průměr 103 cm
v Opravy Černé věže proběhly v těchto letech: 1697, 1809, 1848, 1980 - 1985
4. Katedrální chrám sv. Mikuláše
Chrám sv. Mikuláše, který se nachází v rohu náměstí hned vedle vysoké Černé věže, byl původně městským farním kostelem. Tento kostel byl založen roku 1297, tedy brzy po založení Českých Budějovic. Z této doby dodnes stojí obvodové zdi polygonem uzavřeného vysokého chóru. V letech 1518 – 35 byl kostel sv. Mikuláše přestavěn na pozdně gotické síňové trojlodí. Po požáru v roce 1641 došlo k přestavbě kostela. Tato přestavba probíhala do roku 1649 a interiér chrámu byl nově zaklenut a ozdoben raně barokním štukem.
Západní průčelí kostela je bohatě členěno. Vysoký štít byl upraven v letech 1686 – 88 stavitelem Giacomo de Maggi. Na výzdobě štítu se podílel sochař Tomáš Zeisl. V ose obou bočních lodí se nachází barokní kaple, které byly upraveny v 18. století. V jižní kapli si povšimněte nástropní fresky Smrt Panny Marie, která byla vytvořena roku 1740. Vybavení kaple pochází z 18. století. Vzácný je i hlavní oltář od Leopolda Hubera z roku 1791. Oltářní obraz pochází ze staršího oltáře a roku 1649 jej vytvořil Jiří Bachmann. Povšimněte si také bohatě vyřezávané rokokové kazatelny, která byla do Českých Budějovic přivezena roku 1785 z pražského kostela Kajetánů.
5. Kaple Smrtelných úzkostí Páně
Barokní a stojí volně na východ od katedrály (za kostelem). Tato kaple v letech 1727 – 31 nahradila starší středověkou kapli. V klenbě kaple se nachází freska od Jana A. Schöpfa. Kaple původně uzavírala křížovou cestu, která byla vestavěna do obvodní zdi hřbitova. Hřbitov byl ale v roce 1784 zrušen, takže dnes kolem kostela sv. Mikuláše neuvidíte ani hroby, ani hřbitovní zeď a tudíž ani křížovou cestu.
6. Náměstí Přemysla Otakara II.
Hlavní městské náměstí má čtvercový půdorys o straně 133 metrů. Rozloha náměstí je zhruba 1,7 hektarů. Jedná se o největší čtvercové náměstí v České republice. Kolem náměstí se nachází pěkné gotické, renesanční a barokní domy s loubím. Na domech se dochovaly četné gotické portály, arkády, loubí, bezžebrové gotické klenby loubí s lomenými čely a renesanční průčelí ze 16. století. Náměstí Přemysla Otakara II. je opravdu unikátní a domy s loubím a krásným průčelím se zde nacházejí v rozsahu, který nemá ve střední Evropě obdoby.
7. Samsonova kašna
Byla postavena na místě pranýře v letech 1720 – 27 a je dílem Josefa Dietricha a Zachariáše Horna, kteří ji vytvořili podle návrhu Františka Bauguta a Jana Rappa.
Kašna, zejména její vodní nádrž (průměr 17 metrů) patří k největší svého druhu v Čechách. Při dopravě mušle na Náměstí r. 1721 musela být dokonce rozšířena Svinenská brána.
Čtyři atlanti nesou lasturu se sochou Samsona a lva - sochařské dílo budějovického mistra Josefa Dietricha z let 1721 - 1727. Samsonova socha byla v roce 1990 nahrazena kopií z dílny sochaře Ivana Tláška.
V roce 1999 proděla celkovou rekonstrukci, plastiky byly nahrazeny kopiemi. Byla zrekonstruována celá vodní nádrž, rozvody vody atd.. Navíc bylo nainstalováno nové barvené osvětlení kašny. Opravená kašna byla slavnostně zprovozněna 28.10.1999, krátce po 19. hodině.
Architekt: Franze Baugutta, sochař: Josefa Dietricha (kopie Ivan Tláška), postavena: r. 1721-1727.
8. Dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie
Jedná se o soubor objektů s kostelem Obětování Panny Marie: Výstavba byla zahájena roku 1265 na popud Přemysla Otakara II. V interiéru kostela jsou dochovány zbytky malířské výzdoby ze 14. a 15. století (desetimetrová postava sv. Kryštofa, dále sv. Dorota, Zvěstování Panny Marie a sv. Jiří. K jižní straně trojlodí je přistavěna konventní budova, uvnitř rámována křížovou chodbou se rozkládá rajská zahrada. Josefovými reformami byl dominikánský konvent zrušen, přestěhovala se sem kolej piaristů, které v roce 1885 nahradili redemptoristé. Ti provedli stavební úpravu kostela v novogotickém stylu, v němž se dochovala i velká část kostelního mobiliáře. U příležitosti Mezinárodního dne památek bude veřejnosti zpřístupněno i přízemí Bílé věže s malbami.
Dominikánský klášter byl založen již při založení města a byl vytyčen na jeho západním okraji. Klášter roku 1784 zrušil Josef II. a klášterní budovy byly předány piaristům. Piaristé sem přenesli své gymnázium, které však bylo v roce 1871 zestátněno.
Bývalý klášterní kostel, který se nachází na Piaristickém náměstí, je trojlodní bazilika, která má příčnou loď a pětiboce uzavřený vysoký chór s původními kružbovými okny. Stavby hlavní lodi (chóru) byla ovlivněna cisterciáckou stavební hutí blízkého kláštera Zlatá Koruna.
Klášterní kostel Obětování Panny Marie je utvářen jako bazilikální trojlodí s nevystupující příčnou lodí. Kněžiště je orientováno k východu a západní průčelí přiléhá k městské hradbě. Trojlodí je rozděleno šesti páry mezilodních pilířů a zaklenuto křížovými klenbami na profilovaných žebrech. Mezilodní arkády, stejně jako okenní otvory v trojlodí, byly původně zaklenuty lomenými gotickými oblouky, současná půlkruhová klenutí jsou výsledkem barokní úpravy ze 17. století. Z barokního období je také štuková výzdoba hlavní lodi, varhanní kruchta v západní části kostela, kaple sv. Anny při severní lodi a předsíň s malou hudební tribunou v severní části příčně lodi. Prostorně kněžiště lemovaly zvenčí původní gotické kaple, upraveně v 17. století a zbořené r. 1865. Pouze jižní kaple byla zčásti využita a upravena na sakristii. Původní půdorys obou kaplí je dnes vyznačen v dlažbě Piaristického náměstí. Z jihu přiléhá ke kostelu křížová chodba kláštera.
9. Zbrojnice (Solnice)
Budova zbrojnice se nachází na Piaristickém náměstí vedle kostela a kláštera dominikánů. Tato budova pochází z roku 1531 a později v ní byl solní sklad. Budova má vysoký krov a stupňovitý štít se střílnami a kamennými maskami.
10. Městské opevnění
Městské opevnění bylo budováno již za Přemysla Otakara II., zakladatele města. Opevnění bylo po roce 1339 upravováno a na konci 15. století bylo zesíleno. V 16. století bylo opevnění znova přestavováno. Do dnešní doby se na západním konci bývalého středověkého města zachoval souvislý úsek hradeb s tzv. Otakarovou baštou (Otakarkou) a hradební věží zvanou Železná panna. Tyto hradby si můžete prohlédnout mezi Biskupskou ulicí a bývalým dominikánským klášterem a také v domech Panské ulice. V severozápadní části města stojí samostatně Rabštejnská věž, která dříve také byla součástí opevnění. Rabštejnská věž pochází ze 14. století. V místech barokních bastionů, které byly postaveny v letech 1640 – 61, se v dnešní době nachází městské sady.
11. Rabenštejnská věž
Je součástí městského opevnění ze západu. Byla zbudována v průběhu 14. století. Stavba se zpevněnými nárožími je zakončena vysokou valbovou střechou. Do přízemí se původně vstupovalo žebříkem z 1. patra. V 1. polovině 19. století byla věž přestavbou upravena na byty v pozdně klasicistním stylu.
12. Železná panna
Věž, která je rovněž součástí, městského opevnění. Pojmenování vzniklo podle mučidla, které bylo dle pověsti ve věži umístěno. Bylá vystavěna pravděpodobně ve 14. století. Čtyřpatrová stavba s odsazeným posledním podlažím je rovněž překryta valbovou střechou. Přístup býval z ochozu v úrovni 1. patra, v 19. století byl probourán dodatečný přímý vstup do přízemí.
13. Biskupská zahrada
Vznikla na místě bývalého parkánu, tj. prostoru mezi hlavní městskou hradbou s Otakarovou baštou a parkánovou hradbou s altánem postaveným na místě bašty situované ve vnější hradbě. Je součástí areálu Biskupství českobudějovického.
14. Masné krámy
Vyhledávaným objektem jsou Masné krámy, které pochází z doby kolem roku 1560. Vstupní průčelí bylo empírově upraveno. Masné krámy byly roku 1953 adaptovány na restauraci.
15.Bývalý klášterní kostel sv. Anny (Koncertní síň)
Tento kostel patřil původně kapucínskému klášteru. Má loď s valenou klenbou z let 1615 – 21. Kostel sv. Anny byl roku 1709 renovován a znovu empírově upraven roku 1804. Nyní se v kostele nachází koncertní síň.
16. Kostel sv. Jana Křtitele a sv. Prokopa
Kostel se nachází na Pražském předměstí a byl původním kostelem předkolonizační osady, poblíž které byly později založeny České Budějovice. Obvodové zdi kostela jsou snad už z poloviny 13. století. Kolem roku 1461 byl kostel sv. Jana Křtitele a sv. Prokopa nově zaklenut síťovou klenbou na vtažené opěrné pilíře.
17. Bývalý špitální kostel Nejsvětější Trojice
Kostel Nejsvětější Trojice byl založen roku 1515. V roce 1766 upravil interiér a kostel vymaloval František J. Prokyš.
18. Jihočeské muzeum
Budova muzea byla postavena v letech 1898 – 1901 ve stylu novorenesančním podle plánů Viktora Schwerdnera z Plzně. Dnes si v muzeu můžete prohlédnout přírodovědnou a historickou expozici regionu, sbírku jihočeského národopisu a uměleckých řemesel a také dokumenty k historii koněspřežné dráhy České Budějovice – Linec.
19. Koněspřežná dráha z Českých Budějovic do Lince
Legenda města České Budějovice
A nemůžeme zapomenout na "legendu", Láďu Kajbara, který k našemu městu vždy patřil. Vzpomínáte ???